Przejdź do treści

Historia

POWSTANIE I ROZWÓJ HOKEJA NA TRAWIE W TARNOWSKICH GÓRACH.

 

KKS ŚLĄSK TARNOWSKIE GÓRY i KOSiR ŚLĄSK

Sekcja hokeja na trawie powołana została przy Kolejowym Klubie Sportowym (KKS)"ŚLĄSK" Tarnowskie Góry w 1984r., w oparciu o uczniów klasy sportowej Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnowskich Górach na Osiedlu Przyjaźń.

Inicjatorem, trenerem i wychowawcą był Stefan Karmelita. Grupę tworzyło 16 uczniów rocznika 1974. Po rocznym przygotowaniu na trawie i hali drużyna w roku następnym została zgłoszona do rozgrywek w Śląskim Związku Hokeja na Trawie (ŚZHT) w kategorii młodzik. Już w roku 1988 drużyna ta zdobyła Mistrzostwo ŚLZHT na hali i trawie. W sezonie 1989/1990 zgłoszono drużynę do rozgrywek centralnych w Polskim Związku Hokeja na Trawie (PZHT) w eliminacjach do Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży (OSM), gdzie młodzi hokeiści zajęli II miejsce, za Górnikiem Siemianowice, a pozostawiając za sobą pokonane drużyny z Gliwic, Wrocławia, Krakowa i Katowic. W finałach OSM rozegranych w Kielcach drużyna zajęła szóste miejsce.

 

uks_osemka

 

Praca z młodzieżą była prowadzona sukcesywnie, w tym czasie powstała następna drużyna z rocznika 1977. Decyzją zarządu ŚZHT i PZHT w roku 1991 Klub KKS Śląsk i miasto Tarnowskie Góry otrzymało organizację Letniej Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzież w hokeju na trawie. Lipiec 1991 rozpoczął znaczące sukcesy naszych hokeistów, w finałach OSM rozgrywanych na własnym boisku drużyna nasza pokonała Semafor Wrocław 5:0, Polonię Skierniewice 5:0, Polonię Środa Wielkopolska 3:2, MLKS Gąsawa1:0, a w samym finale Grunwald Poznań 3:2. Najlepszym zawodnikiem turnieju uznany został Dariusz Masłyka, a królem strzelców z dorobkiem 8 bramek został Grzegorz Górski.

Drużyna zdobyła złoty medal i tytuł Mistrza Polski!

Złota drużyna to: Arkadiusz Zych , Jacek Olszanecki, Tomasz Strzała, Krzysztof Maruszewski, Damian Siedlecki, Ireneusz Starczyński, bracia Rafał i Andrzej Kicinger, Piotr Zgagacz, Andrzej Wasiel, Piotr Franke, Dariusz Masłyka, Ireneusz Musialik, oraz Grzegorz Górski.

Sukces młodych hokeistów tarnogórskich zaowocował powołaniem do kadry młodzieżowej Rafała Kicingera, Tomka Strzały, Darka Masłyki, Jacka Olszaneckiego, Krzysztofa Maruszewskiego i Grzegorza Górskiego, który był później powołany do Kadry Narodowej. W tym czasie klub przekształcił się i zmienił nazwę na Kolejowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Śląsk Tarnowskie Góry (KOSiR).

W latach 1992/1993 drużyna ta w kategorii wyższej – juniora - zdobywała medale Mistrzostw Polski na trawie i hali, jesienią 1993 młodzi zawodnicy zostali zgłoszeni do rozgrywek ligowych seniorów. W tym czasie druga drużyna, juniora młodszego, zdobyła w 1993 roku złote medale Mistrzostw Polski na boisku w Poznaniu i hali w Środzie Wielkopolskiej.

 

uks_hokej

 

Skład drużyny to: Damian Drygała, Adam Greczichen, Sebastian Pach, Dariusz Waresiak, Rafał Sołtysik , Adrian Duda, Mariusz Chmielewski, Mariusz Pietryga, Artur Krawiec, Marcin Zwierzykowski, Jan Mielcarek, Andrzej Kicinger, Wojciech Karski, Mariusz Karmelita. Wiosną 1995 roku, drużyna ta uczestniczyła w Międzynarodowym Turnieju Hokeja na Trawie w Holandii z udziałem drużyn z Anglii, Niemiec, Czech, Polski i Holandii,  gdzie w gronie 21 drużyn zajęła II miejsce, ustępując w finale drużynie holenderskiej MHC Amstelveen 1:2.

Rok 1995 był jednym z trudniejszych w historii klubu. Najpierw pobory do wojska starszych zawodników i rozpoczęcie studiów osłabiły I drużynę. Do trudności personalnych dołączyły problemy finansowe klubu - w konsekwencji wycofano drużynę z rozgrywek ligowych i rozwiązano sekcję hokeja na trawie w KOSiR Tarnowskie Góry.

 

KS ZAMET STRZYBNICA

Z inicjatywy Stefana Karmelity i Norberta Górskiego oraz poparciu władz Miasta Tarnowskie Góry udało się w tym samym roku reaktywować sekcję hokeja na trawie przy KS ZAMET Strzybnica. W tym czasie drużyny w kategoriach dzieci i młodzika były prowadzone w klasach sportowych SP nr 8 i zdobywały czołowe lokaty w Mistrzostwach Śląska.

Starsza drużyna juniora młodszego w 1997 roku na Halowych Mistrzostwach Polski w Środzie Wielkopolskiej zdobyła srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski!

Skład drużyny: Mateusz Winnicki, Adam Wawrosz, Paweł i Mariusz Karmelita, Marcin Wojanowski, Marcin Wręczycki, Janusz Berger, Łukasz Cypara, Damian Łyczko, Sławomir Gaik, Tomasz Gac, Wojciech Karwath.

Po sukcesach młodych hokeistów sekcja nasza po raz kolejny przegrała z lobby piłkarskim naszych klubów i jesienią 1997 roku została rozwiązana.

 

UKHT "ÓSEMKA" Tarnowskie Góry

29 listopada 1997r. na zebraniu założycielskim spośród działaczy, sympatyków i rodziców dzieci klas sportowych powołano Uczniowski Klub Hokeja na Trawie "ÓSEMKA" Tarnowskie Góry. Klub został zarejestrowany w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach 20 grudnia 1997r. Siedzibą klubu została Szkoła Podstawowa nr. 8. Pierwszym prezesem został Grzegorz Cypara, po roku funkcję tę objął Władysław Czupek. W roku 1999 na prezesa wybrano Norberta Górskiego. Członkami zarządu zostali: Stefan Karmelita Krzysztof Zimnicki, Rafał Sołtysik , Arkadiusz Zych , Jerzy Mielcarek. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych ze zgłoszeniem drużyn do rozgrywek w tym samym roku klub wznowił działalność sportową. Głównym zadaniem była praca z dziećmi, Mini Hokej i kontynuacja dorobku i osiągnięć sportowych.

Rok 2000 to znowu wyzwanie organizacyjne dla działaczy klubowych i władz Miasta Tarnowskie Góry, bowiem ponownie PZHT przyznał organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Hokeju na Trawie naszemu klubowi. Trenerzy Stefan Karmelita i Rafał Sołtysik starannie przygotowali swój zespół z roczników 1985 i 1986. Głównym celem była powtórka sukcesu sprzed 9 lat.

OOM odbyła się w dniach 17-23 lipca z udziałem około 150 zawodników, a zawody odbyły się na terenie ośrodka KOSiR - jak poprzednio. W finałach udział wzięło 8 zespołów, a nasi młodzi zawodnicy w meczu o brązowy medal ulegli LKS Gąsawa. Zwycięzcą tego turnieju została drużyna Warty Poznań przed Pomorzaninem Toruń. Dalsze miejsca zajęły drużyny: Mustangi Michałkowickie , Stella Gniezno , Polonia Środa Wielkopolska. Osłodą tego turnieju było zdobycie pucharu w klasyfikacji Fair-play, a Wojciech Zimnicki został najlepszym bramkarzem turnieju.

 

uks_hokej

 

Ta sama drużyna w roku 2001 na hali w Toruniu zdobywa brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Do kadry Młodzieżowej na Puchar Europy powołani zostali Wojciech Zimnicki i Marcin Czupek, gdzie wraz z drużyną zdobywają brązowy medal. W kategoriach młodzieżowych następne lata nie były zbyt udane. Finały Mistrzostw Polski nasze drużyny kończyły na 4 lub 5 miejscu - jest to skutek zamknięcie jedynej hali sportowej w mieście, mieszczącej się na terenie jednostki wojskowej oraz brak boiska trawiastego.

Po igrzyskach olimpijskich w roku 2000 do kadry narodowej trafił Paweł Karmelita, gdzie rozegrał trzy mecze . W sezonie 2002/2003 reaktywowano drużynę seniorów do rozgrywek II ligi. Po trzech latach drużyna ta wywalczyła awans do I ligi i udział w Mistrzostwach Polski seniorów. W roku 2006 w Halowych Mistrzostwach Polski drużyna ta zajęła III miejsce i brązowy medal.

 

uks_hokej

 

uks_osemka

 

uks_hokej

 

Praca z młodzieżą przyniosła pożądany skutek - w roku 2006 drużyna juniora młodszego w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobyła srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski. Rok 2007 też obfitował w sukcesy: na trawie podczas OOM zdobyła brązowy medal, a w Halowych Mistrzostwach Polski – medal srebrny.

Od roku 2000 drużyny młodzika i dzieci co roku plasują się w pierwszej trójce naszego województwa i zajmują czołowe miejsca w turniejach Mini-hokeja. Drużyny juniora młodszego i seniora w Mistrzostwach ŚZHT każdego roku wracają z medalami.

W styczniu 2009 nasz wychowanek Dawid Zimnicki wraz z Młodzieżową Reprezentacją Polski w Wiedniu zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Europy. Jako zawodnik wystąpił 35 razy w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery jako zawodnik, Dawid pozostał przy swojej ukochanej dyscyplinie. W grudniu 2021r. został selekcjonerem reprezentacji Polski kobiet. Wcześniej przez kilkanaście miesięcy był asystentem selekcjonera reprezentacji Polski kobiet.

 

uks_hokej

 

Kolejną znaną osobą w historii polskiego hokeja na trawie w Polsce, wywodzącą się z naszego klubu, był Piotr Zgagacz. Mało kto w hokejowym świecie pełnił w tak krótkim czasie tak wiele ważnych ról. Piotr był zawodnikiem, trenerem, wykładowcą. Kierował też Reprezentacją Polski. Był wychowankiem KKS Śląsk Tarnowskie Góry, gdzie rozpoczął swą przygodę z hokejem jako dziesięciolatek. W okresie studiów przeszedł do Lecha Poznań. Był przy narodzinach sekcji hokeja na trawie AZS AWF Poznań, gdzie był grającym trenerem. W latach 1999-2000 Piotr był kierownikiem Reprezentacji Narodowej seniorów, kierował reprezentacją w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Osace, gdzie biało-czerwoni wywalczyli awans do turnieju olimpijskiego w Sydney. Był mocno związany z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu - był jej studentem, absolwentem a później pracownikiem naukowym. W Anglii przebywał krótko jako trener na okres halowy w Wakefield. Po odprawie poczuł się źle, zasłabł, mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej Piotra nie udało się odratować. Piotr zmarł w sobotę 28 stycznia 2006r. w Anglii w wieku 31l.

 

uks_hokej

 

O historię klubu otarło się kilka klanów rodzinnych: Grzegorz, Marcin i Piotr Górski, Wojciech , Dawid i Adam Zimnicki, Rafał, Andrzej i Michał Kicinger, Mariusz i Paweł Karmelita, Michał i Mariusz Kazimierczyk.

W 25-cio letniej historii rozwoju tej dyscypliny sportu w Mieście Gwarków przez poszczególne drużyny naszego klubu przewinęło się około 250 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Tu należy się duża chwała dla założyciela tego klubu i wychowawcy tak licznego grona młodzieży - Stefana Karmelity. To za jego sprawą młodzież nasza zdobyła tyle tytułów mistrzowskich, medali i nagród. Wyszkolił też swoich następców trenerów i instruktorów jak Rafał Sołtysik, Dariusz Masłyka, Paweł Karmelita, Mariusz Karmelita, Agnieszka Grzesiuk, Michał Pankiewicz, Tomasz Kiepura czy Grzegorz Bok.

Klub nasz ma wielu kibiców i sympatyków, spełnia ważną rolę wychowawczą i dydaktyczną w swoim środowisku, dzielnicy i miasta. W tym miejscu trzeba dodać, że nie było by tych wszystkich osiągnięć bez poparcia oraz finansowego wsparcia ze strony Urzędu Miasta. Przez wszystkie te lata współpraca była bardzo dobra, organizowano wspólnie Olimpiady Młodzieży, turnieje. Wsparcie dla działalności naszego klubu okazało też Starostwo Powiatowe. Klub nasz pragnie podziękować niektórym firmom z naszego miasta za pomoc, bez wszystkich tych oznak pomocy nie byłoby sukcesów ani hokeja w tym mieście.